Ataraxia

Filme mari pe bani puțini

De astăzi şi până pe 7 octombrie, Bucureştiul se transformă în capitala filmelor mari cu bugete mici. Cea de-a opta ediție a Romania International Film Festival (Ro-IFF) debutează în seara aceasta la Sala Union (Paul Călinescu) a Cinematecii Române cu Reîntoarcerea, regizat de Judit Elek.

Festivalul are trei secțiuni principale CineBlackSea, Woman in Cinema şi Docs & Shorts, dar şi două secţiuni necompetiţionale: Panorama şi Underground. Filmele vor putea fi vizionate atăt la Sala Union, cât şi la Sala Horia Bernea a Muzeului Naţional al Ţăranului Român sau la Club Fabrica.

Preţul biletelor variază între 5 lei pentru Sala Union (Paul Călinescu) şi 7 lei, pentru Sala Horia Bernea. Proiecţiile din Club Fabrica au intrarea liberă.

Iată programul complet al proiecțiilor:

Joi, 27 septembrie 2012 (deschidere Ro-IFF)

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

18:30 Întoarcerea / Visszatérés / Retrace (Ungaria-România-Suedia, 2011, 98 min.) – regia: Judit Elek – secţiunea 2 x 3 – avanpremieră, proiecţie în prezenţa regizoarei şi a directorului de imagine

20:30 Un bărbat ca EVA / Ein Mann wie Eva / A Man Called EVA (Germania, 1984, 92 min.) – regia: Radu Gabrea – secţiunea 2 x 3 – proiecţie în prezenţa regizorului

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje internaţionale (30 min.), subtitrate în engleză – program Underground:

Decapoda Shock (Spania, 2011, 9 min.) – regia: Javier Chillon

Falling Leaf (România, 2011, 9 min.) – regia: Vlad Cristian Pau

Haikus for Karaoke (Canada-Italia, 2012, 5 min.) – regia: Roberto Santaguido

Latrodectus Mactans (Marea Britanie, 2012, 2 min.) – regia: Yann Gorriz

The Magic Rabbit 2 (Japonia, 2012, 5 min.) – regia: Tatsuhiro Kimijima

19:00 Eva (România, 2010, 130 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama – film subtitrată în română (limba originală: engleză)

21:30 Scurtmetraje internaţionale, subtitrate în engleză – program Underground din arhiva Ro-IFF

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 Casa plăcerilor / L’Apollonide (Souvenirs de la maison close) / House of Tolerance (Franţa, 122 min.) – regia: Bertrand Bonello – secţiunea Panorama

18:30 Nannerl, sora lui Mozart / Nannerl, la soeur de Mozart / Mozart’s Sister (Franţa, 2010, 120 min.) – regia: René Féret – secţiunea Panorama

21:00 Un acoperiş deasupra capului / A Roof over Head (România, 2006, 108 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama

Vineri, 28 septembrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

14:00 Scurtmetraje internaţionale (97 min.) – competiţia Docs & Shorts:

Ecaterina cea Mare / Catherine Ha Gedula / Catherine the Great (Israel, 2011, 5 min.) – regia: Anna Kuntsman

Gassal (Turcia, 2012, 10 min.) – regia: Merve Ince

Întoarcerea acasă / Heimkommen / Coming Home (Germania, 2012, 23 min.) – regia: Magdalena Grazewicz

Şi eu / Es el / Me Too (Armenia, 2012, 15 min.) – regia: Lilit Movsisyan

Obositul meu tată / My Tired Father (Bulgaria, 2011, 14 min.) – regia: Maya Vitkova (scenariul: Radu Jude, Maya Vitkova)

Propriul soare / Uzla Taht Al-Shams / Private Sun (Palestina, 2011, 25 min.) – regia: Rami Alayan

Clepsidra / The Hourglass (România, 2012, 5 min.) – regia: Cristine Popovici

16:00 Precum apa / Like the Water (SUA, 2012, 74 min.) – regia: Caroline von Kuhn – competiţia Woman in Cinema – premieră internaţională, proiecţie în prezenţa actriţelor Susan Main şi Emily Alexander-Wilmeth

17:30 Piatra tare / Tungsten (Grecia, 2011, 98 min.) – regia: Giorgos Georgopoulos – competiţa CineBlackSea

19:30 Amintirile unui râu / Tutajosok / Memories of a River (Ungaria, 1990, 147 min.) – regia: Judit Elek – secţiunea 2 x 3 – proiecţie în prezenţa regizoarei

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje internaţionale (82 min.), subtitrate în engleză – program Alter-Native, în parteneriat cu festivalul Alter-Native din Târgu-Mureş:

Draft 7 (România, 2011, 24 min.) – regia: Luiza Pârvu

Matei, Matei / Mathias, Mathias (România-Ungaria, 2010, 13 min.) – regia: Cecilia Felméri

Ceva albastru / Something Blue (Ungaria, 2011, 15 min.) – regia: Zomborácz Virág

Marea cursă / The Great Race (Spania, 2011, 7 min.) – regia: Kote Camacho

Excursia / The Trip (Israel, 2010, 10 min.) – regia: Oded Graziani

Unde câinii mor / Where Dogs Die (Franţa, 2011, 12 min.) – regia: Svetlana Filippova

20:00 Un acoperiş deasupra capului / A Roof over Head (România, 2006, 108 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama – film subtitrat în engleză

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 De la grâu la pictură / Od zrna do slike / From Grain to Painting (Croaţia-Serbia, 2012, 75 min.) – regia: Branko Istvancic – competiţia Docs & Shorts – premieră internaţională

17:30 Sub rug / Mitachat Lashtiah / Under The Rug (Israel, 2011, 50 min.) – regia: Aya Somech – competiţia Docs & Shorts

18:15 În week-end / Das Wochenende / The Weekend (Germania, 2012, 97 min.) – regia: Nina Grosse – competiţia Woman in Cinema – premieră europeană

20:00 Precum apa / Like the Water (SUA, 2012, 74 min.) – regia: Caroline von Kuhn – competiţia Woman in Cinema – premieră internaţională

21:30 Dragul meu, ceva nu e în regulă / Habibi Rasak Kharban / Darling, Something’s Wrong with Your Head (Olanda-SUA-Palestina-Emiratele Arabe Unite, 2011, 78 min.) – regia: Susan Youssef – competiţia Woman in Cinema

Sâmbătă, 29 septembrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

13:00 Precum apa / Like the Water (SUA, 2012, 74 min.) – regia: Caroline von Kuhn – competiţia Woman in Cinema

14:30 Piatra tare / Tungsten (Grecia, 2011, 98 min.) – regia: Giorgos Georgopoulos – competiţa CineBlackSea

16:30 Femei fără bărbaţi / Zanan-e bedun-e mardan / Women without Men (Germania-Austria-Franţa, 2009, 99 min.) – regia: Shirin Neshat – competiţia Woman in Cinema

18:30 Dragul meu, ceva nu e în regulă / Habibi Rasak Kharban / Darling, Something’s Wrong with Your Head (Olanda-SUA-Palestina-Emiratele Arabe Unite, 2011, 78 min.) – regia: Susan Youssef – competiţia Woman in Cinema

20:30 Sneakers / Kecove (Bulgaria, 2011, 111 min.) – regia: Ivan Vladimirov, Valeri Yordanov – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului Ivan Vladimirov

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje şi mediumetraje internaţionale (84 min.), subtitrate în engleză – program ECÚ On The Road, în parteneriat cu Festivalul European de Film Independent:

Berlinoises (Franţa, 2011, 12 min.) – regia: Rocco Labbé

Between the Devil and the Deep Blue Sea (Australia, 2011, 53 min.) – regia: David Schmidt

The Game (Polonia, 2011, 5 min.) – regia: Marcin Janiec

Zoltan: The Hungarian Gangster of Love (SUA, 2010, 14 min.) – regia: Justin Reardon

20:00 Eva (România, 2010, 130 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama – film subtitrată în română (limba originală: engleză)

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 Scurtmetraje internaţionale (97 min.) – competiţia Docs & Shorts:

Ecaterina cea Mare / Catherine Ha Gedula / Catherine the Great (Israel, 2011, 5 min.) – regia: Anna Kuntsman

Gassal (Turcia, 2012, 10 min.) – regia: Merve Ince

Întoarcerea acasă / Heimkommen / Coming Home (Germania, 2012, 23 min.) – regia: Magdalena Grazewicz

Şi eu / Es el / Me Too (Armenia, 2012, 15 min.) – regia: Lilit Movsisyan

Obositul meu tată / My Tired Father (Bulgaria, 2011, 14 min.) – regia: Maya Vitkova (scenariul: Radu Jude, Maya Vitkova)

Propriul soare / Uzla Taht Al-Shams / Private Sun (Palestina, 2011, 25 min.) – regia: Rami Alayan

Clepsidra / The Hourglass (România, 2012, 5 min.) – regia: Cristine Popovici

17:45 Turbulenţă / Turbulence (Israel, 2011, 83 min.) – regia: Roni Livneh, Kobi Davidian – competiţia Docs & Shorts

19:30 Scurtmetraje internaţionale (30 min.) – program Underground:

Decapoda Shock (Spania, 2011, 9 min.) – regia: Javier Chillon

Falling Leaf (România, 2011, 9 min.) – regia: Vlad Cristian Pau

Haikus for Karaoke (Canada-Italia, 2012, 5 min.) – regia: Roberto Santaguido

Latrodectus Mactans (Marea Britanie, 2012, 2 min.) – regia: Yann Gorriz

The Magic Rabbit 2 (Japonia, 2012, 5 min.) – regia: Tatsuhiro Kimijima

20:30 Eva (România, 2010, 130 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama

Duminică, 30 septembrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

13:00 Sneakers / Kecove (Bulgaria, 2011, 111 min.) – regia: Ivan Vladimirov, Valeri Yordanov – competiţia CineBlackSea

15:30 Femei fără bărbaţi / Zanan-e bedun-e mardan / Women without Men (Germania-Austria-Franţa, 2009, 99 min.) – regia: Shirin Neshat – competiţia Woman in Cinema

17:30 Culoarea oceanului / Die Farbe des Ozeans / Color of the Ocean (Germania, 2011, 105 min.) – regia: Maggie Peren – competiţia Woman in Cinema

20:00 Siberia, dragostea mea / Siberia, Monamour (Rusia, 2011, 105 min.) – regia: Slava Ross – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje internaţionale (82 min.), subtitrate în engleză – program Alter-Native, în parteneriat cu festivalul Alter-Native din Târgu-Mureş:

Draft 7 (România, 2011, 24 min.) – regia: Luiza Pârvu

Matei, Matei / Mathias, Mathias (România-Ungaria, 2010, 13 min.) – regia: Cecilia Felméri

Ceva albastru / Something Blue (Ungaria, 2011, 15 min.) – regia: Zomborácz Virág

Marea cursă / The Great Race (Spania, 2011, 7 min.) – regia: Kote Camacho

Excursia / The Trip (Israel, 2010, 10 min.) – regia: Oded Graziani

Unde câinii mor / Where Dogs Die (Franţa, 2011, 12 min.) – regia: Svetlana Filippova

20:00 Film din arhiva Ro-IFF, subtitrat în engleză

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 Documentare internaţionale (87 min.) – competiţia Docs & Shorts şi secţiunea Panorama:

Cine l-a ucis pe tatăl meu? / Mi Ratzach et Aba? / Who Shot My Father? (Israel, 2011, 71 min.) – regia: Liora Barmatz Amir – competiţia Docs & Shorts

Pictând în spaţiu / Yervand Kochar / Painting in Space (Armenia, 2012, 16 min.) – regia: Ruben Kochar – secţiunea Panorama

18:00 The Black Power Mixtape 1967-1975 (Suedia-SUA, 2011, 100 min.) – regia: Göran Hugo Olsson – competiţia Docs & Shorts

20:00 Căsătoria Mariei Braun / Die Ehe der Maria Braun / The Marriage of Maria Braun (Germania, 1979, 120 min.) – regia: Rainer Werner Fassbinder – secţiunea Focus

Luni, 1 octombrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

13:00 Culoarea oceanului / Die Farbe des Ozeans / Color of the Ocean (Germania, 2011, 105 min.) – regia: Maggie Peren – competiţia Woman in Cinema

15:30 În week-end / Das Wochenende / The Weekend (Germania, 2012, 97 min.) – regia: Nina Grosse – competiţia Woman in Cinema – premieră europeană

17:30 J.A.C.E. (Doar un alt elefant confuz) / J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant) (Grecia, 2011, 150 min.) – regia: Menelaos Karamaghiolis – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

20:30 Avé (Bulgaria, 2011, 86 min.) – regia: Konstantin Bojanov – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje internaţionale (97 min.), subtitrate în engleză – competiţia Docs & Shorts:

Ecaterina cea Mare / Catherine Ha Gedula / Catherine the Great (Israel, 2011, 5 min.) – regia: Anna Kuntsman

Gassal (Turcia, 2012, 10 min.) – regia: Merve Ince

Întoarcerea acasă / Heimkommen / Coming Home (Germania, 2012, 23 min.) – regia: Magdalena Grazewicz

Şi eu / Es el / Me Too (Armenia, 2012, 15 min.) – regia: Lilit Movsisyan

Obositul meu tată / My Tired Father (Bulgaria, 2011, 14 min.) – regia: Maya Vitkova (scenariul: Radu Jude, Maya Vitkova)

Propriul soare / Uzla Taht Al-Shams / Private Sun (Palestina, 2011, 25 min.) – regia: Rami Alayan

Clepsidra / The Hourglass (România, 2012, 5 min.) – regia: Cristine Popovici

20:00 Nannerl, sora lui Mozart / Nannerl, la soeur de Mozart / Mozart’s Sister (Franţa, 2010, 120 min.) – regia: René Féret – secţiunea Panorama – film subtitrat în română

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 De la grâu la pictură / Od zrna do slike / From Grain to Painting (Croaţia-Serbia, 2012, 75 min.) – regia: Branko Istvancic – competiţia Docs & Shorts

17:30 Scurtmetraje internaţionale (82 min.) – program Alter-Native, în parteneriat cu festivalul Alter-Native din Târgu-Mureş:

Draft 7 (România, 2011, 24 min.) – regia: Luiza Pârvu

Matei, Matei / Mathias, Mathias (România-Ungaria, 2010, 13 min.) – regia: Cecilia Felméri

Ceva albastru / Something Blue (Ungaria, 2011, 15 min.) – regia: Zomborácz Virág

Marea cursă / The Great Race (Spania, 2011, 7 min.) – regia: Kote Camacho

Excursia / The Trip (Israel, 2010, 10 min.) – regia: Oded Graziani

Unde câinii mor / Where Dogs Die (Franţa, 2011, 12 min.) – regia: Svetlana Filippova

19:00 Siberia, dragostea mea / Siberia, Monamour (Rusia, 2011, 105 min.) – regia: Slava Ross – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

21:00 Culoarea oceanului / Die Farbe des Ozeans / Color of the Ocean (Germania, 2011, 105 min.) – regia: Maggie Peren – competiţia Woman in Cinema

Marţi, 2 octombrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

13:00 Avé (Bulgaria, 2011, 86 min.) – regia: Konstantin Bojanov – competiţia CineBlackSea

15:00 J.A.C.E. (Doar un alt elefant confuz) / J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant) (Grecia, 2011, 150 min.) – regia: Menelaos Karamaghiolis – competiţia CineBlackSea

18:00 Love.net (Bulgaria, 2011, 109 min.) – regia: Ilian Djevelekov – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

20:30 Ucide-mă / Töte mich / Kill Me (Franţa-Germania-Elveţia, 2012, 91 min.) – regia: Emily Atef – competiţia Woman in Cinema – proiecţie în prezenţa actriţei Maria-Victoria Drăguş

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje şi mediumetraje internaţionale (84 min.), subtitrate în engleză – program ECÚ On The Road, în parteneriat cu Festivalul European de Film Independent:

Berlinoises (Franţa, 2011, 12 min.) – regia: Rocco Labbé

Between the Devil and the Deep Blue Sea (Australia, 2011, 53 min.) – regia: David Schmidt

The Game (Polonia, 2011, 5 min.) – regia: Marcin Janiec

Zoltan: The Hungarian Gangster of Love (SUA, 2010, 14 min.) – regia: Justin Reardon

20:00 Liceenii, în 53 de ore şi ceva / Highschool, in Less than 54 Hours (România, 2011, 105 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama – film subtitrat în engleză

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 Turbulenţă / Turbulence (Israel, 2011, 83 min.) – regia: Roni Livneh, Kobi Davidian – competiţia Docs & Shorts

18:00 Avé (Bulgaria, 2011, 86 min.) – regia: Konstantin Bojanov – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

20:00 Răpirea lui Heineken / De Heineken ontvoering / The Heineken Kidnapping (Olanda, 2011, 123 min.) – regia: Maarten Treurniet – secţiunea Panorama

Miercuri, 3 octombrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

13:00 Ucide-mă / Töte mich / Kill Me (Franţa-Germania-Elveţia, 2012, 91 min.) – regia: Emily Atef – competiţia Woman in Cinema

15:00 În week-end / Das Wochenende / The Weekend (Germania, 2012, 97 min.) – regia: Nina Grosse – competiţia Woman in Cinema

17:00 Siberia, dragostea mea / Siberia, Monamour (Rusia, 2011, 105 min.) – regia: Slava Ross – competiţia CineBlackSea

19:00 Client aniversar / Anniversary Client (Armenia, 2012, 78 min.) – regia: Ara Yernjakyan – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

20:30 Nu e existat vreodată vreun frate mai bun / I Ne Bylo Lucse Brata / There Was Never a Better Brother (Azerbaijan-Rusia-Bulgaria, 2010, 93 min.) – regia: Murad Ibragimbekov – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje internaţionale (82 min.), subtitrate în engleză – program Alter-Native, în parteneriat cu festivalul Alter-Native din Târgu-Mureş:

Draft 7 (România, 2011, 24 min.) – regia: Luiza Pârvu

Matei, Matei / Mathias, Mathias (România-Ungaria, 2010, 13 min.) – regia: Cecilia Felméri

Ceva albastru / Something Blue (Ungaria, 2011, 15 min.) – regia: Zomborácz Virág

Marea cursă / The Great Race (Spania, 2011, 7 min.) – regia: Kote Camacho

Excursia / The Trip (Israel, 2010, 10 min.) – regia: Oded Graziani

Unde câinii mor / Where Dogs Die (Franţa, 2011, 12 min.) – regia: Svetlana Filippova

20:00 Scurtmetraje internaţionale (30 min.), subtitrate în engleză – program Underground:

Decapoda Shock (Spania, 2011, 9 min.) – regia: Javier Chillon

Falling Leaf (România, 2011, 9 min.) – regia: Vlad Cristian Pau

Haikus for Karaoke (Canada-Italia, 2012, 5 min.) – regia: Roberto Santaguido

Latrodectus Mactans (Marea Britanie, 2012, 2 min.) – regia: Yann Gorriz

The Magic Rabbit 2 (Japonia, 2012, 5 min.) – regia: Tatsuhiro Kimijima

21:00 Nannerl, sora lui Mozart / Nannerl, la soeur de Mozart / Mozart’s Sister (Franţa, 2010, 120 min.) – regia: René Féret – secţiunea Panorama – film subtitrat în română

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 Documentare internaţionale (151 min.) – competiţia Docs & Shorts:

Cine l-a ucis pe tatăl meu? / Mi Ratzach et Aba? / Who Shot My Father? (Israel, 2011, 71 min.) – regia: Liora Barmatz Amir

Măreţia omului / Die Größe des Menschen / The Greatness of Man (Germania, 2012, 30 min.) – regia: Jana Richter, Rike Holtz – premieră internaţională, proiecţie în prezenţa regizoarei Jana Richter

Sub rug / Mitachat Lashtiah / Under The Rug (Israel, 2011, 50 min.) – regia: Aya Somech

18:30 Les Neiges du Kilimandjaro / Zăpezile de pe Kilimanjaro / The Snows of Kilimanjaro (Franţa, 2011, 90 min.) – regia: Robert Guédiguian – secţiunea Panorama 

20.30 J.A.C.E. (Doar un alt elefant confuz) / J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant) (Grecia, 2011, 150 min.) – regia: Menelaos Karamaghiolis – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

Joi, 4 octombrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

13:00 Dragul meu, ceva nu e în regulă / Habibi Rasak Kharban / Darling, Something’s Wrong with Your Head (Olanda-SUA-Palestina-Emiratele Arabe Unite, 2011, 78 min.) – regia: Susan Youssef – competiţia Woman in Cinema

15:00 Client aniversar / Anniversary Client (Armenia, 2012, 78 min.) – regia: Ara Yernjakyan – competiţia CineBlackSea

17:00 Nu e existat vreodată vreun frate mai bun / I Ne Bylo Lucse Brata / There Was Never a Better Brother (Azerbaijan-Rusia-Bulgaria, 2010, 93 min.) – regia: Murad Ibragimbekov – competiţia CineBlackSea

19:00 Dacă am fi toţi / Yet’ye Bolory / If Only Everyone (Armenia, 2012, 94 min.) – regia: Natalya Belyauskene – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa actorului şi producătorului Mikael Pogosyan

21:00 7 seX 7 (Croaţia, 2011, 87 min.) – regia: Irena Skoric – competiţia Woman in Cinema – proiecţie în prezenţa regizoarei 

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje internaţionale (30 min.), subtitrate în engleză – program Underground:

Decapoda Shock (Spania, 2011, 9 min.) – regia: Javier Chillon

Falling Leaf (România, 2011, 9 min.) – regia: Vlad Cristian Pau

Haikus for Karaoke (Canada-Italia, 2012, 5 min.) – regia: Roberto Santaguido

Latrodectus Mactans (Marea Britanie, 2012, 2 min.) – regia: Yann Gorriz

The Magic Rabbit 2 (Japonia, 2012, 5 min.) – regia: Tatsuhiro Kimijima

19:00 Scurtmetraje internaţionale, subtitrate în engleză – program Underground din arhiva Ro-IFF

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 The Black Power Mixtape 1967-1975 (Suedia-SUA, 2011, 100 min.) – regia: Göran Hugo Olsson – competiţia Docs & Shorts

18:00 Documentare internaţionale (46 min.) – competiţia Docs & Shorts şi secţiunea Panorama:

Măreţia omului / Die Größe des Menschen / The Greatness of Man (Germania, 2012, 30 min.) – regia: Jana Richter, Rike Holtz – competiţia Docs & Shorts

Pictând în spaţiu / Yervand Kochar / Painting in Space (Armenia, 2012, 16 min.) – regia: Ruben Kochar – secţiunea Panorama

19:00 Piatra tare / Tungsten (Grecia, 2011, 98 min.) – regia: Giorgos Georgopoulos – competiţa CineBlackSea

21:00 Scurtmetraje şi mediumetraje internaţionale (84 min.) – program ECÚ On The Road, în parteneriat cu Festivalul European de Film Independent:

Berlinoises (Franţa, 2011, 12 min.) – regia: Rocco Labbé

Between the Devil and the Deep Blue Sea (Australia, 2011, 53 min.) – regia: David Schmidt

The Game (Polonia, 2011, 5 min.) – regia: Marcin Janiec

Zoltan: The Hungarian Gangster of Love (SUA, 2010, 14 min.) – regia: Justin Reardon

Vineri, 5 octombrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

13:00 7 seX 7 (Croaţia, 2011, 87 min.) – regia: Irena Skoric – competiţia Woman in Cinema

15:00 Dacă am fi toţi / Yet’ye Bolory / If Only Everyone (Armenia, 2012, 94 min.) – regia: Natalya Belyauskene – competiţia CineBlackSea

17:00 Love.net (Bulgaria, 2011, 109 min.) – regia: Ilian Djevelekov – competiţia CineBlackSea

19:30 Rosenemil (Franţa-Germania-Elveţia-România, 1993, 90 min.) – regia: Radu Gabrea – secţiunea 2 x 3

21:30 Secretul Veronikăi Voss / Die Sehnsucht der Veronika Voss / Veronika Voss (Germania, 1981, 104 min.) – regia: Rainer Werner Fassbinder – secţiunea Focus

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje internaţionale (30 min.), subtitrate în engleză – program Underground:

Decapoda Shock (Spania, 2011, 9 min.) – regia: Javier Chillon

Falling Leaf (România, 2011, 9 min.) – regia: Vlad Cristian Pau

Haikus for Karaoke (Canada-Italia, 2012, 5 min.) – regia: Roberto Santaguido

Latrodectus Mactans (Marea Britanie, 2012, 2 min.) – regia: Yann Gorriz

The Magic Rabbit 2 (Japonia, 2012, 5 min.) – regia: Tatsuhiro Kimijima

19:00 Film din arhiva Ro-IFF, subtitrat în engleză

21:00 Scurtmetraje internaţionale, subtitrate în engleză – program Underground din arhiva Ro-IFF

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 Nu e existat vreodată vreun frate mai bun / I Ne Bylo Lucse Brata / There Was Never a Better Brother (Azerbaijan-Rusia-Bulgaria, 2010, 93 min.) – regia: Murad Ibragimbekov – competiţia CineBlackSea – proiecţie în prezenţa regizorului

18:00 7 seX 7 (Croaţia, 2011, 87 min.) – regia: Irena Skoric – competiţia Woman in Cinema – proiecţie în prezenţa regizoarei

20:00 Disperare / Despair – Eine Reise ins Licht / Despair (Germania-Franţa, 1978, versiune restaurată în 2011, 115 min.) – regia: Rainer Werner Fassbinder – secţiunea Focus

Sâmbătă. 6 octombrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

12:00 Vreau doar să mă iubeşti / Ich will doch nur dass ihr mich liebt / I Only Want You to Love Me (Germania, 1976, 104 min.) – regia: Rainer Werner Fassbinder – secţiunea Focus

14:00 Liceenii, în 53 de ore şi ceva / Highschool, in Less than 54 Hours (România, 2011, 105 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama

17:00-18:30 Gala de premiere Ro-IFF, ediţia 8

19:00 Toţi copiii Domnului / All God’s Children (România-Republica Moldova, 2012, 107 min.) – regia: Adrian Popovici – avanpremieră, proiecţie în prezenţa regizorului şi a echipei

CLUB FABRICA

18:00 Scurtmetraje internaţionale (97 min.), subtitrate în engleză – competiţia Docs & Shorts:

Ecaterina cea Mare / Catherine Ha Gedula / Catherine the Great (Israel, 2011, 5 min.) – regia: Anna Kuntsman

Gassal (Turcia, 2012, 10 min.) – regia: Merve Ince

Întoarcerea acasă / Heimkommen / Coming Home (Germania, 2012, 23 min.) – regia: Magdalena Grazewicz

Şi eu / Es el / Me Too (Armenia, 2012, 15 min.) – regia: Lilit Movsisyan

Obositul meu tată / My Tired Father (Bulgaria, 2011, 14 min.) – regia: Maya Vitkova (scenariul: Radu Jude, Maya Vitkova)

Propriul soare / Uzla Taht Al-Shams / Private Sun (Palestina, 2011, 25 min.) – regia: Rami Alayan

Clepsidra / The Hourglass (România, 2012, 5 min.) – regia: Cristine Popovici

20:00 Film din arhiva Ro-IFF, subtitrat în engleză

22:00 Scurtmetraje internaţionale, subtitrate în engleză – program Underground din arhiva Ro-IFF

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

16:00 Love.net (Bulgaria, 2011, 109 min.) – regia: Ilian Djevelekov – competiţia CineBlackSea

18:00 Dacă am fi toţi / Yet’ye Bolory / If Only Everyone (Armenia, 2012, 94 min.) – regia: Natalya Belyauskene – competiţia CineBlackSea

20:00 Client aniversar / Anniversary Client (Armenia, 2012, 78 min.) – regia: Ara Yernjakyan – competiţia CineBlackSea

21:30 Un acoperiş deasupra capului / A Roof over Head (România, 2006, 108 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama

Duminică, 7 octombrie 2012

CINEMATECA UNION (SALA PAUL CĂLINESCU)

12:00 Răpirea lui Heineken / De Heineken ontvoering / The Heineken Kidnapping (Olanda, 2011, 123 min.) – regia: Maarten Treurniet – secţiunea Panorama

14:30 Nu te teme, Iacob! / Fürchte dich nicht, Jakob! / Fear Not, Jacob! (Germania, 1981, 90 min.) – regia: Radu Gabrea – secţiunea 2 x 3

16:30 Moartea unui supererou / Death of a Superhero (Germania-Irlanda, 2011, 97 min.) – regia: Ian Fitzgibbon – secţiunea Panorama

18:30 Film câştigător la Ro-IFF, ediţia 8

20:30 Film câştigător la Ro-IFF, ediţia 8, competiţia Woman in Cinema

CLUB FABRICA

18:00 Filme câştigătoare la Ro-IFF, ediţia 8, competiţiile Woman in Cinema şi CineBlackSea

22:00 Filme câştigătoare la Ro-IFF, ediţia 8, competiţia Docs & Shorts şi secţiunea Underground

MUZEUL NAŢIONAL AL ŢĂRANULUI ROMÂN (SALA HORIA BERNEA)

14:00 Sneakers / Kecove (Bulgaria, 2011, 111 min.) – regia: Ivan Vladimirov, Valeri Yordanov – competiţia CineBlackSea

16:00 Ucide-mă / Töte mich Kill Me (Franţa-Germania-Elveţia, 2012, 91 min.) – regia: Emily Atef – competiţia Woman in Cinema – proiecţie în prezenţa actriţei Maria-Victoria Drăguş

18:00 Eva (România, 2010, 130 min.) – regia: Adrian Popovici – secţiunea Panorama

21:00 Film câştigător la Ro-IFF, ediţia 8, competiţia CineBlackSea

 

You Might Also Like

Leave a Reply